Szanowni Państwo,


W dniu 24 lutego 2022 roku byliśmy świadkami rosyjskiej agresji na niepodległe państwo, sąsiada Polski – Ukrainę. Mimo upływu ponad 300 dni wojny, Ukraińcy nadal walczą, a ataki rosyjskie nie ustają. Gdy w Polsce świętowaliśmy Nowy Rok, w wielu Ukraińskich miastach wyły syreny alarmowe. Rosjanie nie przestrzegali też zawieszenia broni w czasie świąt – nadal atakowali m.in. Bachmut i miasta w obwodzie donieckim. Ataki na infrastrukturę krytyczną, prowadzone przez Rosję, skutkują często brakiem prądu  m.in. w Charkowie, Lwowie czy Sumach.

W związku z tym Miasto Lublin podejmuje działania mające na celu poprawę dostępu do elektryczności. W grudniu 2022 roku francuska organizacja Protection Civile we współpracy z Miastem Lublin przekazała agregaty o dużej mocy do miast partnerskich Lublina – Równego i Charkowa. W ostatnich dniach, dzięki darowiźnie finansowej od firmy ISS World Services A/S z siedzibą w Soeborg w Danii, Miasto Lublin zakupiło 10 agregatów prądotwórczych, które zostały przekazane m.in. do Sum, Odessy czy Pawłogrodu. Z myślą o osobach, które obecnie doświadczają ciężkich warunków bytowych z uwagi na coraz większe problemy z dostępnością elektryczności na terenie Ukrainy, Miasto Lublin rozpoczyna zbiórkę świec i powerbanków, które zostaną przekazane mieszkańcom Ukrainy.

Państwa otwartość i życzliwość przyczyniły się do realizacji wielu miejskich przedsięwzięć. W związku z tym zwracam się z prośbą o wsparcie w przeprowadzaniu zbiórki pt. „Światło z Lublina”, która będzie prowadzona do 15.02.2023 r.

W czasie zbiórki apelujemy do mieszkańców Lubina o przekazywanie świec (najlepiej w opakowaniach innych niż szklane – takich, które nie ulegną uszkodzeniu podczas transportu).

Mając na uwadze Państwa dotychczasowe zaangażowanie, jestem pewny, że także tym razem będziemy mogli podjąć skuteczną współpracę. Z góry dziękuję za Państwa wsparcie.

Z poważaniem,
Mariusz Banach
Zastępca Prezydenta Miasta Lublin