22-26 listopada –

„Podróż do krainy wartości”

Drodzy Rodzice ,

Podczas tegorocznego Tygodnia w Stumilowym Lesie przyjrzymy się znanym nam bohaterom bajki od strony ich emocji oraz wartości jakie przedstawiają. Może brzmi poważnie ale tak naprawdę będziemy oswajać dzieci z ICH emocjami . Porozmawiamy o tym co nam daje radość a co sprawia ,że jesteśmy smutni. Przyjrzymy się temu co to jest cierpliwość i dlaczego czasami i dorosłym i dzieciom jej brakuje. Porozmawiamy skąd się bierze strach i co to znaczy być odważnym . Czy złość jest naprawdę zła oraz co zrobić by ją opanować.

Poniedziałek – Dzień Prosiaczka – odwaga

 (Tego dnia w miarę możliwości ubieramy się na różowo. Prosimy by dzieci przyniosły zrobione w domu papierowe opaski na głowę  z postacią Prosiaczka )

„Wystarczy że jesteś to też odwaga gdy jesteś blisko to innym pomaga” .

Prosiaczek mimo swych małych rozmiarów i strachliwości zawsze pomagał przyjaciołom . Dziś porozmawiamy o tym dlaczego się boimy . Czy strach jest dobry i jak go oswoić.

„Jeżeli czujesz,że zaczynasz drżeć pamiętaj ,że twoja wspinaczka to Bardzo Wielki Czyn o którym potem będzie głośno. I może ktoś ułoży o tym Pochwalną Pieśń Puchatka”

Wtorek-Dzień Tygrysa- radość

(Tego dnia w miarę możliwości ubieramy się na pomarańczowo)

– A czy one potrafią fruwać?- spytało Maleńswo?

– O tak – rzekł Tygrys- To są bardzo dobrzy fruwacze. Tygrysy to są okropnie dobrzy fruwacze.

– Ooo – powiedziało Maleństwo- A czy one umieją tak dobrze fruwać jak Sowa?

Tak- odparł Tygrys-Tylko,że one nie chcą,

Nieważne czy słońce czy deszcz. Czy jest u przyjaciół czy właśnie zgubił się w lesie. Tygrys nigdy nie traci dobrego ducha. Dziś porozmawiamy o tym co nas cieszy . Co sprawia ,że mamy dobry humor. Poszukamy recepty na drobne przyjemności dnia codziennego oraz na sprawianie radości innym.

„Chcąc uczynić spacer bardziej ekscytującym włóż wysokie buty, zwołaj wszystkich i nazwij go wyprawą ( nie zapomnij zabrać prowiantu)”

Środa- Dzień Kłapouchego – cierpliwość

(tego dnia ubieramy się na niebiesko)

„Długo potem w milczeniu patrzyli na rzekę wolno płynącą w dole. A rzeka też milczała i było bardzo cicho i spokojnie w to letnie popołudnie”

 Ile razy Kłapouchy gubił ogon? Ile razy odbudowywał swój dom? Mimo złego humoru zawsze jest spokojny. Jak on to robi?!

 Czwartek-Dzień Królika- pracowitość

(ubieramy się na żółto)

„Lubię rozmawiać z Królikiem, bo Królik mówi wyraźnie o rzeczach wyraźnych , jak na przykład           „Już pora na śniadanie lub zjedz coś…”

Wiosna , lato czy jesień Królik zawsze ma dużo pracy w swym ogrodzie. Wie ,że od jego pracy zależy wygląd ogrodu oraz to co w nim urośnie . Dziś przyjrzymy się temu co to znaczy mieć obowiązki, po co nam obowiązki ,czy są one przyjemne oraz co zrobić by sobie nawzajem w tych obowiązkach pomagać.

Piątek-Dzień Puchatka – dzień przyjaźni 

(ubieramy się na czerwono-żółto)

„Błoto . TO jest najlepsza rzecz na gorący, letni  dzień

– ciągnął dalej Prosiaczek odchylając się do tyłu i zamykając oczy- Leżeć nad rzeką w rzadkim błocie…

„Błoto jest milutkie”..

„Nie sądzę by mnie kiedykolwiek pociągało- rzekła Sowa- przyczepia się do piór. Raczej za nim nie przepadam.

„No widzisz?” Rzekł Puchatek- Każdy jest inny . O tym właśnie mówiliśmy.

– Myślałem ,że mówiliśmy o błocie- zdziwił się Prosiaczek

– „Muszę wracać do swojej encyklopedii”- dodała Sowa

Podczas dnia przyjaźni poruszymy temat tego ,że każdy z nas jest inny , ma różne emocje , może mieć dzień smutku i dzień radości , może być odważny a może potrzebuje pomocy. Nauczymy się jak ze sobą współpracować i wspierać się nawzajem szanując nasze humory i potrzeby innych.

A przede wszystkim będziemy się dobrze razem bawić na Puchatkowym przyjęciu zajadając wielki przedszkolny tort 🙂

„Chodźmy do wszystkich zaproponował Puchatek- bo kiedy się tak chodzi na zimnie i wietrze i nagle się wejdzie do czyjegoś domu i tak ktoś powie :”jak się masz Puchatku! Właśnie przychodzisz w samą porę żeby przekąsić małe co nieco” i zakąsza się małe co nieco to jest to coś, co nazywa się Miłym Dzionkiem”