Rozwijanie sprawności dziecięcych rąk jest bardzo ważne dla późniejszej, trudnej sztuki pisania. Wbrew pozorom to nie szlaczki czy pisanie liter po śladzie, jest tutaj najważniejsze. W pierwszej kolejności powinniśmy stawiać na prace tęczne, które pozwalają dzieciom rozwijać sprawność dłoni i placów. Świetnym sposobem na doskonalenie motoryki małej jest zabawa różnymi masami plastycznymi.

Poniżej podajemy przepisy na dwie masy plastyczne, które można wykonać nie wychodząc z domu. Przepisy i zdjęcia pochodzą ze strony https://ogrod-pedagogiczny.blogspot.com/, gdzie serdecznie zapraszamy po freblowskie (i nie tylko) inspiracje.

DOMOWA CIASTOLINA

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka soli
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki oleju 
  • 1 łyżka kwasku cytrynowego
  • ewentualnie barwnik, brokat

Wykonanie: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w garnku, potem całość podgrzewamy i gotujemy, cały czas mieszając. Troszkę to potrwa i ręka będzie boleć :), ale nie poddawajcie się!  Ja w pewnym momencie myślałam, że coś zepsułam, bo zrobiły się grudki, ale było OK. Po prostu małe grudki po jakimś czasie zbiły się w jedną wielką kulę ciasta :)Jeśli chcielibyście mieć różne kolory ciastoliny, to po uformowaniu kuli można ją podzielić na części i dodać do każdej inny barwnik. Moją ciastolinę zabarwił kolorowy brokat. 

CIECZ NIENEWTONOWSKA

Składniki:

  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka wody
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie)


Wykonanie: Mieszamy mąkę i wodę w misce. Należy uzyskać odpowiednią konsystencję masy/płynu – powinna dać się ugnieść w kulkę. Jeśli masa jest zbyt gęsta dodajemy wody, jeśli zbyt rzadka dosypujemy mąki – jest to tworzenie „na oko”. Cechą charakterystyczną tej masy jest to, że twardnieje pod wpływem nacisku. Jest ona zarówno płynem, jak i ciałem stałym. Chwytając szybko ciecz i obracając ją rękoma można utworzyć z niej kulę, jednak zaraz po zaprzestaniu czynności obracania ciecz rozlewa się i przelewa przez palce.

Prace ręczne to nie tylko masy plastyczne, to także wszelkiego rodzaju perforowanie, przeplatanie wyszywanie, wycinanie, ale także lepienie pierogów z mamą czy tatą.

Poniżej zamieszczamy szablony, które można śmiało wykorzystać do prac ręcznych z dzieckiem w domu.

Życzymy owocnej zabawy!