REKRUTACJA
NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Aby uczestniczyć w rekrutacji dziecka do przedszkola należy w terminie od 1 marca od godz 8.00 do 12 marca 2021 r do godz. 15.00 wprowadzić wniosek do systemu .
Adres strony internetowej rekrutacji to: https://naborp- kandydat.edu.lublin.eu/lublin
Rodzice mają możliwość we wniosku wskazać kolejność placówek od najbardziej do najmniej preferowanej.
Po wypełnieniu wniosku w formie elektronicznej, należy go wydrukować, podpisać i złożyć w placówce wskazanej jako pierwsza wraz z załącznikami.
W przypadku braku dostępu do internetu wniosek można także pobrać w formie papierowej z przedszkola a po wypełnieniu i podpisaniu złożyć w placówce pierwszego wyboru.
O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszenia.
Powyższy tryb rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 nie dotyczy rodziców dzieci obecnie uczęszczających do placówek prowadzonych przez Miasto Lublin. Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkoli składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w terminie od 15.02 2021 godz 8 do 26.02.2021 godz 12.
.
Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin na rok szkolny 2021/2022.
Rekrutacja dzieci do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych odbywa się w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci
od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym,
w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w
którym dziecko kończy 6 lat. Zgodnie
ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r., poz. 996, 1000, 1669, 2245) dziecko
w wieku 6 lat obowiązane jest odbyć
roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w
szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, zaś dzieci
3 – 5 letnie mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
W dniach od 1 do 12 marca 2021 r. prowadzona będzie rekrutacja dziecido przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin.
Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2015 r.) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Realizacja obowiązku może odbywać się w: – przedszkolu, – oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, – innej formie wychowania przedszkolnego.
Dzieci sześcioletnie (posiadające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) oraz dzieci pięcioletnie (urodzone w 2016 r., mające prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego), które:
* dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – będą miały zorganizowane wychowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.
* dotychczas uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – mogą być przyjęte do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Dzieci w wieku 4-6 lat dotychczas uczęszczające do przedszkoli, prowadzonych przez miasto Lublin mogą kontynuować uczęszczanie do swojego przedszkola na podstawie deklaracji kontynuacji złożonej do dnia 26.02.2021 godz 12..
Zasady rekrutacji do publicznego przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego:
Postępowanie rekrutacyjne rozpoczyna się na wniosek rodziców.
Rekrutacja prowadzona jest dla kandydatów zamieszkałych na terenie Miasta Lublin (warunek: kryterium zamieszkania na terenie gminy).
Postępowanie rekrutacyjne składa się z dwóch etapów:
W 1. etapie brane są pod uwagę kryteria ustawowe, uwzględniające potrzeby osób mających trudniejszą sytuację rodzinną, zdrowotną;
W 2. etapie brane są pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające zakres społecznych potrzeb rodziny.
Kryteria ustawowe:
Art. 131 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe
(Dz. U. z 2018 r., poz. 996, 1000,
1669, 2245) mówi o przyjęciu do publicznego przedszkola lub innej formy
wychowania przedszkolnego kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
Ponadto, art. 131 ust. 2 wskazuje
kryteria, które są brane łącznie pod uwagę na pierwszym etapie postępowania
rekrutacyjnego. Wskazane kryteria to:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Wskazane kryteria mają, jednakową wartość, po 10 punktów, każde.
Do wniosku należy złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata powyższych kryteriów:
Ad.1. Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (wielodzietności rodziny – oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)
Ad. 2, 3, 4, 5. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 171, poz. 1016, Nr 209, poz. 1243 i 1244 i Nr 291, poz. 1707, z 2012 r. poz. 986 i 1456 oraz z 2013 r. poz. 73, 675, 791, 1446 i 1645.
Ad. 6. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
Ad. 7. Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.). Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 154, 866 i 1650. Tekst jednolity nie uwzględnia zmiany ogłoszonej w Dz. U. z 2012 r. poz. 1519.
Kryteria gminne:
W przypadku uzyskania równorzędnych wyników
na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego
etapu przedszkole lub inna forma wychowania przedszkolnego dysponuje wolnymi
miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod
uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, uwzględniające zakres społecznych
potrzeb dziecka i jego rodziny. Kryteria z tej grupy mają różną wagę, punkty dla poszczególnych kryteriów
określa organ prowadzący.
Kryteria gminne określone w uchwale nr 511/XXIII/2020 Rady Miasta Lublin z dnia 30 stycznia 2020 r. :
1. pozostawanie obojga rodziców lub rodzica samotnie wychowującego w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich / niego działalności gospodarczej lub pobieranie nauki w systemie dziennym lub prowadzenie gospodarstwa rolnego – 3 punkty,
2. oboje rodzice wskazali Lublin jako miejsce zamieszkania i złożyli roczne zeznanie podatkowe PIT, w tym za pośrednictwem płatnika, za rok ubiegły w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie – 2 punkty,
3. jeden z rodziców lub rodzic samotnie wychowujący dziecko wskazał Lublin jako miejsce zamieszkania i złożył roczne zeznanie podatkowe PIT, w tym za pośrednictwem płatnika, za rok ubiegły w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie – 1 punkt,
4. rodzeństwo kandydata uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do tego samego przedszkola, do którego o przyjęcie ubiega się kandydat – 1 punkt,
5. zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci – 1 punkt,
6. rodzice kandydata zadeklarowali we wniosku o przyjęcie, w pierwszej preferencji, dane przedszkole, jako najdogodniejsze – 1 punkt.
Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata powyższych kryteriów:
Ad 1. Oświadczenie obojga rodziców lub rodzica samotnie wychowującego o pozostawaniu w zatrudnieniu lub prowadzeniu przez nich / niego działalności gospodarczej lub pobieraniu nauki w systemie dziennym lub prowadzeniu gospodarstwa rolnego
Ad 2 i 3. Oswiadczenia rodziców o zamieszkaniu w Lublinie i złożeniu rocznego zeznania podatkowego PIT, w tym za pośrednictwem płatnika, za rok ubiegły w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie
Terminy postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obowiązujące na podstawie zarządzenia nr 7/1/2021 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 14 stycznia 2021r
- Składanie wniosku wraz z załącznikami: od 1 marca br., od godz. 8.00 do 12 marca br. do godz. 15.00 – Rodzice, którzy we wniosku podali adres poczty elektronicznej za jej pośrednictwem uzyskają informacje zwrotną dotyczącą akceptacji (w przypadku poprawnego wypełnienia) wniosku, bądź o jego odrzucenia.
- Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów
zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych:
12 kwietnia br. godz. 12.00, – Otwarcie strony dla Rodziców
- Potwierdzenie przez Rodziców kandydata woli przyjęcia: od
12 kwietnia br. od godz. 12.00 do 16 kwietnia br.
do godz. 15.00, – Rodzice, którzy we wniosku podali adres poczty elektronicznej będą mogli potwierdzić wolę uczęszczania dziecka do danego przedszkola mailowo, bez konieczności wizyty w placówce.
- Podanie do
publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych:
19 kwietnia br. godz. 12.00, – Otwarcie strony dla Rodziców
- W terminie 7 dniu od dnia podania do publicznej
wiadomości listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej
z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej,, - Przygotowanie i wydanie odmowy przyjęcia: do 5 dni od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia,
- Złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia
komisji rekrutacyjnej wyrażonego
w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia: do 7 dni od terminu otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia, - Rozpatrzenie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia
komisji rekrutacyjnej wyrażonego
w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia: do 7 dni od dnia złożenia odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej do dyrektora.