Przedszkole nasze istnieje od 1962 roku, powstało jako pierwsze na najnowocześniejszym wówczas osiedlu Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przez pierwsze 10 lat kierowała przedszkolem pani Alicja Gładkowska, potem jej miejsce kolejno zajmowały: pani Maria Kiełb, pani Alicja Klimek, pani Elżbieta Furmanek, pani Elżbieta Malinowska. Obecnie dyrektorem jest pani Magdalena Król.
Od początku przedszkole stało się placówką otwartą dla społeczności lokalnej, przez wiele lat zdobywając opinie ciepłego, przyjaznego dla wszystkich, służącego rodzicom radą, uśmiechem, dbającego o to by zapewnić wszystkim wychowanie i naukę w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Tu przez lata rodziły się talenty dzieci. Dziś nasi wychowankowie to znani lekarze, dziennikarze, muzycy. Przez lata zawiązywały się przyjaźnie miedzy nauczycielami i rodzicami.
Pomysł nadania imienia zrodził się w 1999 roku. Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców zgodnie uznały, że wyróżni to placówkę spośród innych, spowoduje, że przestanie być anonimowym przedszkolem. Szukając patrona, przeanalizowaliśmy cechy, jakim powinien odpowiadać, zasięgnęliśmy opinii rodziców pytając o ulubione bajki, ulubionych bohaterów ich dzieci, obserwowaliśmy i rozmawialiśmy z dziećmi. Wybór padł na Kubusia Puchatka, misia „o małym rozumku, ale wielkim sercu”, który pomoże dzieciom w zrozumieniu skomplikowanych praw rządzących światem. Kim jest Kubuś Puchatek, jakie ma cechy i dlaczego może być patronem przedszkolaków? Historia Kubusia Puchatka ma swój początek w 1920 roku, kiedy to Alan Aleksander Milne, przejęty narodzinami swojego synka Christophera napisał dla niego książkę „Kubuś Puchatek”, a w kilka lat później „Chatkę Puchatka”. Większość bohaterów miało swoje pierwowzory w maskotkach Christophera. Pierwszym autorem ilustracji do książki był Howard Shepard. Proste, ale jakże urzekające rysunki jego autorstwa zyskały sobie miano klasycznych. W 1966 roku wygląd Kubusia i jego przyjaciół zmienił się za sprawą Wytwórni Walta Disney’a która jego przygody przeniosła na ekran. Odtąd tak właśnie wyobrażani są mieszkańcy „Stumilowego Lasu”. Kubuś Puchatek pomaga dzieciom w zrozumieniu skomplikowanego świata, tłumaczy najmłodszym istotę wartości moralnych, tolerancji, przyjaźni, pokazuje jak można żyć w zgodzie z sobą i innymi. To bohater, który nie uczy dzieci agresji. Dziś na rynku księgarskim można znaleźć wiele książek napisanych na podstawie orginalu Alana Milne. Tłumaczą je min. Wanda Chotomska, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska. Mieszkańcy Stumilowego Lasu są obecni w życiu każdego dziecka dzięki bogatej ofercie maskotek, książeczek do kolorowania, ciekawych opowiadań, książek edukacyjnych wprowadzających najmłodszych w świat liczb, liter, przyrody, ułatwiających rozumienie pojęć. Nasza praca jest widoczna w wielu dziedzinach. Mamy swoje logo, folder, stronę internetową, wypracowane wzory dyplomów i podziękowań, stroje dla dzieci do inscenizacji. Kolorowe w różnych pastelowych odcieniach sale, ozdobione postaciami z bajek kubusiowych podkreślają ciepły charakter przedszkola. Dzieci są uśmiechnięte, czują się bezpiecznie zasypiając i przytulając własne kubusiowe maskotki. Dzięki realizacji programu, w którym wykorzystywany jest Kubuś przedszkolaki mają lepsze osiągnięcia w rozumieniu pojęć matematycznych, są otwarte, twórcze, chętne do rozwiązywania problemów. Przedszkole stosując, na co dzień zasady otwartości i tolerancji uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych .Od lat organizuje wspólnie z radą osiedla Mikołaja dla miejscowych dzieci. Czas w którym żyjemy wymaga od nas twórczej i odpowiedzialnej pracy. Z Kubusiem Puchatkiem łatwiej nam wspomagać i kierować rozwojem dzieci zgodnie z ich wrodzonymi możliwościami i wartościami i ogólnoludzkimi.