DROGI RODZICU!
Twojego malucha czekają poważne zmiany w życiu. Dotychczas mama była gdzieś w pobliżu, teraz go nagle opuszcza. Maluch musi opuścić dom i udać się w obce mu miejsce,
w którym wszystko jest inne niż w domu.
To co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko dobrze przygotować do nowej sytuacji, aby mogło sobie jak najlepiej poradzić:
- Uprzedź malucha: Już za tydzień ( za dzień, za dwa) idziemy poznać twoje przedszkole. Mam nadzieję, że będzie miło. Przypominaj mu o tym.
- Powiedz mu o przedszkolu: co się tam robi, czego się uczy. Nawet dorosły denerwuje się , wchodząc w nowe środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania
- Przygotuj wcześniej dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej u babci, cioci..
- Uczestnicz z dzieckiem w programie adaptacyjnym, który ma na celu zapoznanie dziecka z nowym miejscem, personelem i innymi dziećmi. Pozwól, aby twoje dziecko oswoiło się z tym, co nieznane
- Już w domu ucz samodzielności- samodzielnego jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
- Ubranie dziecka w przedszkolu musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów. Unikaj spodni na szelkach, trudnych do rozpięcia guzików czy ciasnych do podciągnięcia rękawów. Buty i ciapy najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy, na nie ślizgającej się podeszwie. Chyba , że konieczne są buty ortopedyczne.
- Czas pobytu małego dziecka w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko wcześniej, po obiedzie. Do tak dużej zmiany warto przyzwyczajać powoli. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza kiedy ma dużo wrażeń
- Uwaga! Nie spóźniaj się z odbieraniem – jeżeli obiecasz, ze przyjdziesz wcześniej, dotrzymaj słowa.
- Pożegnanie powinno odbywać się bez pospiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania. Najlepiej: uśmiech – buziak- pa, pa. Jeśli dziecku trudno tobą się rozstać, a musisz wyjść, poproś o pomoc nauczycielkę. Jeżeli rozstania z mamą są bardzo bolesne, dziecko przez pierwsze dni powinien przyprowadzać tata. Czasem nieuchronne jest przytrzymanie dziecka, które płacze i wyrywa się. Zapewne serce będzie ci się krajało, ale zapewniamy, że dziecko szybko się uspokoi i zajmie zabawą. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, bo gdy raz ulegniesz będzie coraz trudniej. Twój maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
- Dziecku będzie raźniej, gdy weźmie z domu ukochaną przytulankę. Czasami wystarcza, ze dziecko ma ze sobą coś, co pachnie mamą i domem, to stwarza poczucie bezpieczeństwa.
- Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz jak bardzo je kochasz, że też będziesz za nim tęsknić, że przyjdziesz zaraz po pracy.
- Nie oszukuj dziecka! Jeśli coś obiecasz , dotrzymaj słowa. Następnym razem dziecko nie uwierzy.
- Jeżeli bardzo chcesz to do sali wejdź tylko na chwileczkę, oszczędzisz w ten sposób żalu i smutku innym dzieciom, których rodziców nie ma .
- Nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku opowieści z przedszkola. W odpowiednim momencie samo zacznie opowiadać.
- Do dobrej adaptacji dziecka potrzebna jest współpraca wszystkich stron: dziecka, rodziców, nauczycieli. Im lepsze będą kontakty miedzy domem rodzinnym i przedszkolem, tym proces adaptacji będzie łatwiejszy i szybszy.
NAJWAŻNIEJSZE!!! Pamiętaj – zawsze żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem.
Podstawowe wyposażenie przedszkolaka:
– ciapy podpisane imieniem lub inicjałami,
– piżamkę , poduszeczkę (jasiek), kołderkę lub koc w poszewce- podpisane,
– ubranie i bieliznę na zmianę,
– chusteczki higieniczne
Materiały do zajęć plastycznych we wrześniu zostaną zakupione z pieniędzy składkowych.
Życzymy Państwu, dzieciom i sobie owocnej współpracy